
Dolomite Grinding Mill Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Clirik
In Stock
Product Specifications
| Model | DGMM 3200 |
| Rotation | Clockwise or Counterclockwise |
| Product Type | Grinding Mill Machine |
| General Use | Grinding Dolomite Stone to Powder |
| Material | Other, Mild Steel/Alloy Steel |
| Type | Other, Raymond Mill / Ball Mill / Vertical Mill (per order) |
| Capacity | 1-40 TPH (Depends on Model) |
| Weight (kg) | 6500 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| CNC Or Not | Other, Not CNC |
| Control System | Other, Manual Control |
| Table Size | Varies by Model |
| Table Slide Way | Other, Precision Slide Way |
| Magnetic Chuck Size | Standard Size |
| Grinding Wheel Size | Depends on Model (Typical: 800 mm - 1200 mm) |
| Grinding Wheel Speed | 1440 RPM |
| Grinding Length | Depends on Model (Typical: 2000 mm) |
| Floor Space | 3200 mm x 1500 mm x 2000 mm |
| Fuel Tank Capacity | N/A (Electric Powered) |
| Spindle Speed | 1500 RPM |
| Power | 37 kW |
| Voltage | 380 V |
| Dimension (L*W*H) | 3200 mm x 1500 mm x 2000 mm |
| Feature | Other, High Efficiency/Low Power Consumption |
| Color | Other, Grey/Green/Blue (Customized) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
Company Details
Shanghai Clirik Machinery is a professional mining equipment manufacturer, we are especially good at grinding mills, stone crushers R&D and manufacturing, we had devoted into the filed of mining equipment for decades years, and we are usually be called "grinding expert" in the industry
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
500
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
ISO&CE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
SEO
Mr Gery Zhang
Members since
12 Years
Address
No. 19, Fuqing Road, Pudong New District, Shanghai, Shanghai, 201201, China
industrial grinding machine in Shanghai
Report incorrect details






































