
Dol Starter - Mccb, Contactor, Overload Relay | Proven Protection Against Overload, Visible On/off Indications, Dust And Moisture Proof Enclosure
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Metal |
| Dimensions | 10x15x5 inches |
| Weight | 5 kg |
| IP Rating | IP54 |
| Voltage | 415V |
| Current | 10A |
| Power | 5kW |
| Features | Reliable protection, Proven starter, Tropical suitability, Visible indicators, Durable enclosure |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ambica Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical Goods, Equipment & Supplies in bulk from Ambica Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1982
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Jashubhai Patel
Address
Door No-L-61, Gidc Industrial Estate, Near Water Tank, Odhav, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
dol starter in Ahmedabad
Report incorrect details










































