Diode Module N1408015
Diode Module N1408015
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Made In India
In Stock
In Stock
Product Specifications
Load CapacityHigh Current
FeaturesLow Forward Voltage Drop, High Surge Capability
Connectivity TypePanel Mount, Screw Terminals
PhaseSingle Phase
Mounting TypeChassis/Panel Mount
Frequency50/60 Hz
Automation GradeManual
WeightApprox 350g
ApplicationPower Electronics, Rectification
IP RatingIP20
Control TypeStandard (Not controllable)
Remote ControlYes
MaterialPlastic Body, Metallic Terminals
PowerUp to 140A
Temperature-40AdegC to +125AdegC
Voltage1500V
Payment TermsCash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Cash in Advance (CID)
Main Domestic MarketAll India
Product Overview
Key Features
DIODE MODULE
24VDC/20AMPS
Company Details
@page { margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120% } Established with an objective to serve a large number of clients, Taj Electricals has become a prominent supplier of wide assortment of products such as MCCB, MPCB, ACB, Relay, Transformer, Panel Board, Dc Motor, APFC Control Panel, AMF Control Panel, MCC Control Panel, etc. All these products are sourced from reputed vendors who manufacture in line with the latest mechanism and thus extensively applicable in various industries. Our products are renowned for their high functionality, reliability, long life and low maintenance. With our growing strength, we have established ourselves in the domestic market and gradually making our stride forwards to
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST
GST - 24ABGPL0867R2Z3
3 RatingRating
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Industrial Automation in Bhavnagar
Report incorrect details
Compare With Similar Products
Buyer Feedback
3
Minimum Order Quantity
1 Piece/Pieces
1 Piece/Pieces
Material
Plastic Body, Metallic Terminals
ABS Plastic, Polycarbonate
Plastic Or Metal
Power
Up to 140A
5W - 25W (depending on model)
Temperature
-40A C to +125A C
0A C to 55A C (Operating)
0-55 Celsius (oC)
Voltage
1500V
24V DC