
Demanded Pistons
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum Alloy |
| Diameter | 50-150 mm |
| Length | 75-200 mm |
| Weight | 0.5-5 kg |
| Surface Finish | Ra 0.8 µm |
| Usage | Internal Combustion Engines |
| Compliance | IS 2700 |
| Features | High Strength, Thermal Resistance, Precise Fit, Long Life, Customizable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAITRI IMPEX has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Piston & Piston Rings in bulk from MAITRI IMPEX at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2003
GST NO
24AALFM7034K1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALFM7034K1Z2
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Ajit M. Dadhania
Address
DOOR NO-905, SHREE GURUKRUPA TOWAR, MOTI TANKI CHOWK, SUBHASH ROAD, Rajkot, Gujarat, 360001, India
aluminum piston in Rajkot
Report incorrect details


































