
Demanded Magnetic Coupling Drive
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Diameter | 100 mm |
| Length | 150 mm |
| Torque | 10 Nm |
| Weight | 2 kg |
| Shaft diameter | 10 mm |
| Operating temperature | 80°C |
| Features | Leakproof seal, Torque transfer, Long lifespan, Easy installation, Low maintenance, High efficiency, Corrosion resistant, Precise control |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PROVAK has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Coupling from PROVAK at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Consultant
Mr. Mohan Bhide
Address
78/1, Dangat Industrial Estate, Ganapati Matha, Ahire Gaon Road, Below New Diamond School, Shivane, Warje Malwadi, Pune, Maharashtra, 411023, India
drive shaft coupling in Pune
Report incorrect details



































