






Delta Vfd E Vfd110e43a - Input: 3ph 380-480v, 25a | Output Power: 15hp 3ph 0-480v, 24a, 18.3kva, 11kw, Frequency Range: 0.1-599hz
Price: 33297.00 INR / Piece
(33297.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Speed Range | 0.1 - 600 Hz |
| Weight | Approx 5.2 kg |
| Screen Size | LED 7-Segment Display |
| Cable Length | Custom as per installation |
| Drive Type | Variable Frequency Drive |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Sensor Type | Supports external sensors via analog inputs |
| Features | Overload protection, short circuit protection, automatic voltage regulation, programmable acceleration and deceleration |
| Processor Type | Microprocessor based |
| Load Capacity | 11 kW |
| Remote Control | Yes |
| Control Type | V/F Control |
| IP Rating | IP20 |
| Application | Industrial Automation, Pump, Fan, Conveyor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Connectivity Type | RS-485 Communication |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Plastic and Metal |
| Power | 11 kW (15HP) |
| Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Voltage | 380-480V AC |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Price | 33297.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | DELTA |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
INPUT : 3PH 380-480V , 25A
OUTPUT : POWER 15HP
3PH 0-480V , 24A
Company Details
We are Authorized channel partner for Delta Electronics India Pvt Ltd. for Industrial Automation Products. We deal in AC Drives, PLC, HMI, Process Controllers and Many More.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
16
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AHRPD7890B1Z7
Payment Mode
Cheque
Certification
AUTHORIZED PARTNER
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AHRPD7890B1Z7
Panipat, Haryana
Proprietor
Mr Kapil Dua
Members since
13 Years
Address
Plot no 425, Sector 25 Phase 2, Landmark: Huda park, Panipat, Haryana, 132103, India
delta vfd in Panipat
Report incorrect details






















