






Delta Vfd E Vfd022e43a - 3 Phase 480v 2.2kw 3hp Variable Frequency Drive , Ideal For Industrial Motor Control Applications
Price: 13965.00 INR / Piece
(13965.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Remote Control | Yes |
| Weight | Approx. 2.7 kg |
| Connectivity Type | RS-485 (MODBUS Communication) |
| Load Capacity | 2.2 kW |
| Screen Size | LED Display Panel |
| Sensor Type | Current and Voltage Sensors |
| Features | Built-in EMI Filter, Auto Torque Boost, Overload Protection, Programmable Inputs/Outputs |
| Automation Grade | Automatic |
| IP Rating | IP20 |
| Phase | Three Phase |
| Application | Industrial Motor Control, HVAC, Pumps, Fans, Conveyors |
| Mounting Type | Wall Mount/Table Mounted |
| Processor Type | Digital Microprocessor |
| Control Type | V/F Control, Sensorless Vector Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Cable Length | As per requirement |
| Drive Type | Variable Frequency Drive (VFD) |
| Speed Range | 0.1~120 Hz |
| Material | Plastic and Metal Components |
| Power | 2.2 kW (3 HP) |
| Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Voltage | Three Phase, 380~480V AC |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 13965.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | DELTA |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
3PH , 480V 2.2KW
3HP
Company Details
We are Authorized channel partner for Delta Electronics India Pvt Ltd. for Industrial Automation Products. We deal in AC Drives, PLC, HMI, Process Controllers and Many More.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
16
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AHRPD7890B1Z7
Payment Mode
Cheque
Certification
AUTHORIZED PARTNER
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AHRPD7890B1Z7
Panipat, Haryana
Proprietor
Mr Kapil Dua
Members since
13 Years
Address
Plot no 425, Sector 25 Phase 2, Landmark: Huda park, Panipat, Haryana, 132103, India
delta vfd in Panipat
Report incorrect details






















