


Delta Servo Drive
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Delta
In Stock
Product Specifications
| Output Current | Up to 2.8A |
| Features | High-precision motion control, user-friendly interface, multiple protection features |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Cooling Method | Forced Air |
| Rated Current | 2.8A |
| Power Factor | >0.95 |
| Power Supply | 200~230VAC |
| Noise Level | <60 dB |
| Connector Type | Screw Terminal, Plug-in |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Output Type | AC |
| Rated Power | 400W |
| Phase | Other, Single/Three Phase |
| Current Range | 0-5A |
| Application | Automation, CNC, Robotics, Packaging |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 400W |
| Output Frequency | 0-600 Hz |
| Input Voltage | Single/Three Phase 200~230VAC |
| Voltage Protection | Overvoltage, Undervoltage, Short-Circuit Protection |
| Efficiency | Up to 95% |
| Material | Industrial Grade ABS + Metal |
| Line Regulation | Less Than 1% |
| Storage Temperature | -20AdegC to 65AdegC |
| Weight | Approx. 1.5 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































