









Delta Control Drive
Price: 17582.00 INR / Piece
(14900.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
19000.00 INR / Pieces
Weight :
1.50 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Humidity % | 5% - 95% RH (Non-condensing) |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Power Factor | 0.98 |
| Surface Finish | Matte |
| Efficiency | 94% |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Compact Design, Overload Protection, Easy Parameter Setting |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Color | Grey |
| Product Type | Control Drive (VFD) |
| Application | Industrial Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 0.1 - 400 Hz |
| Rated Voltage | 380-480 V AC |
| Energy Consumption | Optimized for low consumption |
| Output Type | Analog & Digital |
| Dimension (L*W*H) | 260 x 130 x 175 mm |
| Weight | Approx. 2.3 kg |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 380-480 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Material | High-grade Plastic & Metal |
| No Of Poles | 3 |
| Connection Type | Terminal Block |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 8.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 50 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| MRP | 19000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Color | Grey |
| Pkg Box Height | 6.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Pieces |
| Weight | 1.50 Kilogram |
| Price | 14900.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | delta |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Producer
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07EDEPS0989H1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07EDEPS0989H1Z1
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Sumit Sharma
Members since
5 Years
Address
No. - A5/190A, A5 Block, Paschim Vihar, New Delhi, Delhi, 110063, India
Report incorrect details





























