
Delrin Rods
Price: 220.00 INR / Kilograms
(220.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Thermal Conductivity | 0.31 W/mK |
| Layer | Solid rod, monolithic |
| Density | 1.41 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Installation Guideline | Can be cut, drilled, milled, and turned using standard machine tools |
| Feature | High mechanical strength, excellent dimensional stability, low friction, abrasion resistance |
| Color | White, Black, or Natural |
| Surface Treatment | Smooth, extruded finish |
| Size | Diameter: 6mm to 300mm; Length: 300mm, 500mm, 1000mm, or custom lengths |
| Product Type | Plastic Rod |
| Material | Delrin (Polyoxymethylene, POM) |
| Tensile Strength | >70 MPa |
| Width | Customizable; standard ranges 6mm to 300mm |
| Thickness | Varies; typically as per diameter specification |
| Application | Gears, bearings, bushings, rollers, electrical insulators, and mechanical parts |
| Breakdown Voltage | >19 kV/mm |
| Heat Conductivity | 0.31 W/mK |
| Max Withstanding Temperature | 120AdegC (Short term), 100AdegC (Continuous) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Western Europe, Middle East, Asia, Central America, Eastern Europe, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1000 Kilograms/Kilograms, |
| Moq | 1000 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5000 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms, |
| Brand Name | Balaji Insulation House |
| Mop | 1000 |
| Color | White, Black, or Natural |
| Price | 220.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AHTPB4113F1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AHTPB4113F1ZN
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Gaurav Bansal
Address
Shop No. 3762, Chawri Bazar, Delhi, Delhi, 110006, India
delrin rod in Delhi
Report incorrect details































