
Delrin Rods
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
R. K. Polymer
In Stock
Product Specifications
| Material | Delrin |
| Diameter | 6-25mm |
| Length | 1000-3000mm |
| Color | White |
| Tolerance | +/-0.1mm |
| Usage | Industrial gears, electronics, automotive |
| Surface Finish | Ra 0.8µm |
| Features | Lightweight, Chemical resistant, Smooth finish, Durable, Precise, Versatile |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Milan B. Seth
Address
Plot No.76/78, 1st Floor, Nagdevi Street, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
delrin rod in Mumbai
Report incorrect details




























