
Delivery Bed - Steel And Abs Plastic, 2100 X 900 X 500 Mm, White Color, Motorized With 6 Wheels, 200 Kg Weight Capacity, 1 Year Warranty
Price: 10000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Shourya Enterprises
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel, PVC |
| Dimensions | 2100x600x500 mm |
| Weight | 120 kg |
| Load capacity | 250 kg |
| Power | 220V |
| Warranty | 1 year |
| Color | Pink |
| Features | Easy operation, Smooth movement, Durable material, Comfortable padding, Multiple positions, Safe and reliable, Easy cleaning, Stable base |
| Metal Type | Other, Mild Steel |
| Castors | Other, Yes, with 125mm diameter caster wheels |
| Type | Obstetric Delivery Bed |
| Mattress Material | Other, High-density foam, covered with washable rexine |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Foldable | Other, Yes, manual mechanism |
| No. of Fold | Other, Three-section foldable design |
| Function | Labour, Delivery, Examinations |
| Power Source | Manual |
| Dimension (L*W*H) | 1900 x 900 x 700-900 mm (approx.) |
| Accessories | IV Rod, Side safety railings, Mattress, Foot supports |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
17
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06BEKPC6566C1ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BEKPC6566C1ZN
Ambala, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Nishant Chauhan
Members since
1 Years
Address
Village Mithapur, Ambala, Haryana, 133104, India
icu bed in Ambala
Report incorrect details










































