
Delivery Bed - Durable Stainless Steel Frame, Adjustable Height And Angle, Easy-clean Upholstery
Price: 65000.00 INR / Piece
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Specific Usage | Hospital Maternity Ward, Obstetric Room |
| Dimension (L*W*H) | 1900 mm x 650 mm x 600-800 mm Millimeter (mm) |
| Design | Other, Removable Leg Section, Stainless Steel bows at Head and Foot End |
| Regional Style | Other, Modern |
| Height | Adjustable 600 mm aEUR" 800 mm Millimeter (mm) |
| Furniture Type | Other, Delivery Bed |
| Material | Other |
| Metals Type | Other, Stainless Steel |
| Folded | No |
| Function | Other |
| Back Rest Lifting Angle | 0Adeg aEUR" 60Adeg Adjustable |
| Size | Standard Adult Size |
| Weight | Approx. 60 kg Kilograms (kg) |
| Maximum Loading | Approx. 200 kg Kilograms (kg) |
| Feature | Other |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 50 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Jyoti Equipments Private Limited, is not an ordinary business concern. We are relying on the wit of our mentor, Mr. Satish Kumar and technological advancement of our infrastructure sprawling across an area of 8,000 square feet. The infrastructure unit is based at the prime industrial area of capital of India, Delhi. It is made up of top notch R&D facilities, production area, quality control lab and many other functional departments. The facility is backed by modern machinery and equipment. These assets help us in manufacturing world class Vertical Deep Freezers, Wheel Chairs, Portable Stretchers, Patient Stools, etc.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
60
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADCJ0806D1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCJ0806D1Z4
New Delhi, Delhi
Director
Mr Satish Kumar Singh
Members since
6 Years
Address
Shop No. C - 4, Metro Bazar, Nangloi, New Delhi, Delhi, 110041, India
Report incorrect details








































