
Dehydrator Machine 36 Tray - Stainless Steel, 120x180x100cm, Matte Black | 36 Trays, Durable Build, Easy Operation, Efficient Drying
Price: 171100.00 INR / Piece
(145000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
245000.00 INR / Piece
Weight :
25.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Tray Dryer |
| Dominant Color | Black |
| Number of Trays | 36 |
| Tray Material | Stainless steel |
| Power Consumption | 220V |
| Temperature Range | 40-80°C |
| Dimensions (WxHxD) | 120x180x100cm |
| Usage | Drying fruits, vegetables, herbs, and meats. |
| Weight | 150kg |
| Features | Food preservation, Efficient drying, 36 trays, Durable build, Easy operation |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 15-60 Days |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Rate | 3.00 |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Weight | 25.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 145000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Creatureway |
| Currency | INR |
| MRP | 245000.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Shipping Type | order_percent |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
CreatureWay Dehydrator removes water from food by a continuous circulation of thermostatically-controlled warm air. Slices of beef, chicken, fish or even venison can be marinated in a combination of sauces and spices and easily transformed into homemade jerky. Using our dehydrator compared to traditional canning of freezing methods will prove to be well worth your initial low-cost investment.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
14
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
32BLSPN2538N2ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 32BLSPN2538N2ZI
Perinthalmanna, Kerala
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Nimesh
Address
X271/d 271/e, Achirithodi, Aliparamba Po, Anamangad Via, Malappuram, Perinthalmanna, Kerala, 679357, India
vegetable dryer in Perinthalmanna
Report incorrect details

































