
Dehydrator Machine 32 Tray - Stainless Steel, 1000x800x1800 Mm | 32 Trays, Digital Control, Efficient Drying, 40-80â°c Temperature Range, 1-year Warranty
Price: 180540.00 INR / Piece
(153000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
253000.00 INR / Piece
Weight :
35.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Number of Trays | 32 |
| Tray Material | Stainless steel |
| Power | 220V |
| Dimensions | 1000x800x1800 mm |
| Temperature Range | 40-80°C |
| Weight | 150 kg |
| Usage | Drying vegetables, fruits, herbs |
| Warranty | 1 year |
| Features | Efficient drying, 32 trays, Digital control, Vegetable drying, Durable design |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 15-60 Days |
| Shipping Rate | 3.00 |
| Returnable | No |
| Shipping Type | order_percent |
| Min Quantity | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 35.00 cm |
| Price | 153000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Creatureway |
| Weight | 35.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Max Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| MRP | 253000.00 INR |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
CreatureWay Dehydrator removes water from food by a continuous circulation of thermostatically-controlled warm air. Slices of beef, chicken, fish or even venison can be marinated in a combination of sauces and spices and easily transformed into homemade jerky. Using our dehydrator compared to traditional canning of freezing methods will prove to be well worth your initial low-cost investment.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
14
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
32BLSPN2538N2ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 32BLSPN2538N2ZI
Perinthalmanna, Kerala
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Nimesh
Address
X271/d 271/e, Achirithodi, Aliparamba Po, Anamangad Via, Malappuram, Perinthalmanna, Kerala, 679357, India
vegetable dryer in Perinthalmanna
Report incorrect details

































