
Dehydrated Spinach Flakes - Shelf Life: 1 Years
Price: 189.00 INR / Kilograms
(180.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
500.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Style | Seasoned, Other |
| Shelf Life | 1 Years |
| Processing Form | Other |
| Drying Process | other |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kgs bag. |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Price | 180.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Habito |
| MRP | 500.00 INR |
| Packsize | 25 |
| Stock Quantity | 1100 |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 5% |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Currency | INR |
| Product Unit | 10 Kilograms/Kilograms |
| Mop | 10 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
Product Description:
Dehydrated Spinach Flakes Ahaar's dehydrated spinach offers a prolonged shelf life, retaining vital nutrients while providing unparalleled convenience. Ready to cook, it eliminates prep time, making meals quicker. Its lightweight and compact form make it an ideal choice for travel and storage, ensuring a versatile, nutritious ingredient.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Spinach Flakes
Dehydrated Spinach Flakes Ahaar's dehydrated spinach offers a prolonged shelf life, retaining vital nutrients while providing unparalleled convenience. Ready to cook, it eliminates prep time, making meals quicker. Its lightweight and compact form make it an ideal choice for travel and storage, ensuring a versatile, nutritious ingredient.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Spinach Flakes
Company Details
De Plantes Pvt. Ltd, Established in 2020 at Ambala in Haryana, is a leading Supplier,Trading Company of Dehydrated Vegetables in India. De Plantes Pvt. Ltd is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Dehydrated Spinach Flakes, De Plantes Pvt. Ltd has made a reputed name for itself in the market with high-quality Dehydrated Black Plum Powder, Dehydrated Red Bell Pepper Powder, Dehydrated Red Onion Powder, etc.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dehydrated Vegetables in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dehydrated Vegetables in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
Report incorrect details






























