
Dried Mint Leaves - A Grade, 25 Kg Pack | Green Solid Form, 1 Year Shelf Life, Food Application
Price: 246.75 INR / Kilograms
(235.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
400.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
6
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Solid |
| Color | green |
| Product Name | mint leaves |
| Product Type | Dried |
| Grade | A |
| Shelf Life | 1 Years |
| Weight | 25 Kilograms (kg) |
| Taste | mint |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kg bags. |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | green |
| Mop | 6 |
| Product Unit | 6 Kilograms/Kilograms |
| Stock Quantity | 1000 |
| Packsize | 25 |
| Min Quantity | 6 |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 5% |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Max Quantity | 1000 |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Currency | INR |
| Moq | 6 |
| Price | 235.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Habito |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| MRP | 400.00 INR |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Returnable | No |
| Shipping Type | free |
| Minimum Ordered Packs | 6 |
| Minimum Order Quantity | 6 |
Product Overview
Key Features
Packaging Type : PP Bag
Product Type : Dried Leaves
Storage : Keep in dry and clean place
Usage/Application : Food Application
Country Of Origin : India
Package Size : 25 Kg/Pack
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
Report incorrect details



























