
Dehydrated Cabbage Powder - 25 Kgs Bag, Light Green Color, No Artificial Flavour, Raw Processing, Original Taste, A Grade Quality
Price: 168.00 INR / Kilograms
(160.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
300.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Physical Form | Solid |
| Color | Light Green |
| Product Name | Dehydrated cabbage powder |
| Product Type | Dried |
| Shape | Powder |
| Processing | Raw |
| Grade | A |
| Shelf Life | 1 Years |
| Weight | 25 Kilograms (kg) |
| Taste | Original |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 kgs bag |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 10 |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| GSTIN | 5% |
| Price Type | fixed |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Brand Name | Habito |
| MRP | 300.00 INR |
| Mop | 10 |
| Price | 160.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 10 Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| Packsize | 25 |
| Color | Light Green |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Stock Quantity | 1000 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
Product Description:
Dehydrated Cabbage Powder. Dehydrated cabbage powder is a versatile addition to various culinary creations. Derived from Freshly Harvested Green Cabbage: Manufactured only from specially farmed, freshly harvested green cabbage ensuring quality and freshness.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Cabbage Powder
Dehydrated Cabbage Powder. Dehydrated cabbage powder is a versatile addition to various culinary creations. Derived from Freshly Harvested Green Cabbage: Manufactured only from specially farmed, freshly harvested green cabbage ensuring quality and freshness.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Cabbage Powder
Company Details
De Plantes Pvt. Ltd, Established in 2020 at Ambala in Haryana, is a leading Supplier,Trading Company of Spices & Seasonings in India. De Plantes Pvt. Ltd is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Dehydrated Cabbage Powder, De Plantes Pvt. Ltd has made a reputed name for itself in the market with high-quality 100 % Natural Freeze Drying Mango Powder, Beet Root Powder, DRIED GREEN CHILLI POWDER, etc.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
Report incorrect details
































