
Dehydrated Beetroot Powder By De Plantes Pvt. Ltd
Price: 147.00 INR / Kilograms
(140.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
300.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Color | Dark Pink |
| Physical Form | Solid Powder |
| Product Name | Beet Root Powder |
| Product Type | Dried |
| Shape | Powder |
| Processing | Blended |
| Grade | A |
| Shelf Life | 1 Years |
| Weight | 1.00 Kilograms (kg) |
| Taste | Original |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kg bags. |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | Habito |
| Min Quantity | 10 |
| Color | Dark Pink |
| Mop | 10 |
| GSTIN | 5% |
| Price | 140.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 25 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| Moq | 10 |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Product Unit | 10 Kilograms/Kilograms |
| Stock Quantity | 1000 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Max Quantity | 1000 |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| MRP | 300.00 INR |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
Product Overview
Key Features
Brand : Habito
Quality : Optimum
Raw Material : Beet Root
Form : Powder
Type : Dehydrated
Packaging Size : 25 Kg/Bag
Country Of Origin : India
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
Report incorrect details
































