
Dehusked Grain Testing Kit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Microtech
In Stock
Product Specifications
| Features | Lightweight, Portable, Easy-to-use, Reusable, Accurate Results |
| Shape | Rectangular Case with Compartments |
| Noise Level | Silent operation |
| Tool Type | Agricultural Testing Kit |
| Usage & Applications | Testing, grading and analyzing dehusked grains in labs and field settings |
| Product Type | Grain Testing Equipment |
| General Use | Dehusked grain analysis and testing |
| Capacity | Sample capacity up to 200 g |
| Weight (kg) | 1.5-2 kg (approx) |
| Type | Other, Manual Testing Kit |
| Drive Type | Other, Manual |
| Power | Not Required (Manual) |
| Start Method | Other, Manual |
| Machine Speed | User Dependent |
| Production Output | Manual |
| Material | Other, Durable Plastic & Stainless Steel |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 25 x 18 x 7 cm |
| Color | Yellow and Black |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2008
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ADWPC2191D1ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ADWPC2191D1ZN
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Dushyant Chauhan
Members since
6 Years
Address
B No. 2557/10, Bengali Mohalla, Near Haryana Bakery, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Agricultural Machines & Tools in Ambala Cantt
Report incorrect details




























