
Dehumidifiers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dehumidifier |
| Dominant Color | White |
| Capacity | 30 liters |
| Power Consumption | 200W |
| Dimensions | 50x40x60cm |
| Refrigerant | R134a |
| Weight | 20kg |
| Usage | Industrial spaces, basements, or warehouses needing moisture control. |
| Features | Humidity control, Moisture removal, Energy efficient, Quiet operation, Easy maintenance |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SANPAR MICRO FILTERS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dehumidifier in bulk from SANPAR MICRO FILTERS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AADCS6226J1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AADCS6226J1Z2
Bengaluru, Karnataka
Managing Director
Mr. K. S. Sudhakaran
Address
Plot No. 5, 2nd Cross, KSSIDC Industrial Estate, Bommasandra, 2nd Stage, Bengaluru, Karnataka, 560099, India
industrial dehumidifiers in Bengaluru
Report incorrect details
























