
High Power Motor . Degausser Machine
Price: 168000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
250000.00 INR / Piece
Weight :
60.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Hard Drive Degausser |
| Use | Medium Use |
| Sheet Capacity | Unlimited |
| Start | through electricity . |
| Motor Type | high power motor . |
| Noise Level | Low db |
| Safety System | Yes |
| Weight | 30 kilograms approx . Kilograms (kg) |
| Voltage | 230 volts suitable for any office switch . Volt (v) |
| FOB Port | Mumbai |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA), Paypal, Others, Western Union, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 30 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | We use materials for packing / Deliver - Plastic, Carton, Wooden |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO . |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 1 |
| Brand Name | Intimus |
| Stock Quantity | 10 |
| Weight | 60.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 12% |
| Shipping Type | order_percent |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Pkg Box Breadth | 26.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 20.00 cm |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| MRP | 250000.00 INR |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We are an Indian reputed manufacturing company. We manufacture following types of shredders Machine in all size at best price without any quality compromise. We believe that Shredder Machine life is matters. 1. Paper Shredder 2. Plastic Shredder 3. Cardboard Shredder 4. Computer and Laptop (Electronic product) Shredder 5. Ruber Shredder 6. Hard Drive Degausser 7. Industrial Shredder 8. Commercial Shredder 9. Heavy Duty Shredder 10. E-Waste Shredder We sell all these types of shredder all over the world. If you have any types of query related Shredder Machine feel free to connect our professionals. Who are always available to you.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1992
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AABPD0077H1Z4
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Certification
ISO9001-2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABPD0077H1Z4
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Shabbir Abid Dhorajiwala
Members since
12 Years
Address
Unit Nos. 7, 8 & 9 /Plot No.116, Reay Road (W), Mumbai, Maharashtra, 400010, India
Report incorrect details





















