
Cpvc Pipes - 20-110mm, Beige | Cold & Hot Water Transportation, Corrosion Resistant, Durable, High Temperature, Potable Water Distribution
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
Brand Name :
Shree Balajee
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15777 |
| Usage | Potable water distribution, corrosive fluid handling, and fire suppression systems. |
| Features | High Temperature, Corrosion Resistant, Durable Pipes, Cold Water, Hot Water, Potable Water |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Main Domestic Market | Bihar |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
10BGWPK3252P1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 10BGWPK3252P1ZY
Patna, Bihar
Proprietor
Mr. Ranjeet Sharma
Address
Near ISBT, Besides of Indian Oil Petrol Pump, Gaya-Masauri Road, Illahibag Patna-7 Patna, Bihar, 800026, India
Report incorrect details
































