
Cpvc Pipe Fitting - High-grade Material, Precision Engineered | Durable, Industry-compliant Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-50 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standards | IS 4984 |
| Temperature Rating | 93°C |
| Usage | Plumbing and water distribution systems |
| Features | Durable, Reliable, Corrosion-resistant, Easy Install, High Flow, Long Life |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SACHIN INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from SACHIN INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1983
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAKPB2561M1ZN
Certification
ISO 9001:2000, UKAS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAKPB2561M1ZN
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sanjeev Bansal
Address
Plot No. H-45, Sector-1, DSIIDC, Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
Report incorrect details



































