
Cpvc Pipe Coupler
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Bp
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Size Range | 15-50 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Color | White |
| Temperature Rating | 80°C |
| Standards | IS 15850 |
| Usage | Joining CPVC pipes for water and chemical distribution systems. |
| Features | Durable, Leakproof, Robust, Reliable, Easy Install, High Quality, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bluemen Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Bluemen Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gondal, Gujarat
Partner
Mr. Manish Rameshbhai Paneliya
Address
Plot No 5, Khadiya, Opp Jamvadi GIDC, Gondal, Gujarat, 360311, India
Report incorrect details


































