
Cpvc Pipe
Price Trend: 50.00 - 200.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000
Brand Name :
"paramount Aquaflow"
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 15-50mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Temperature Range | 0-93°C |
| Standard | IS 15775 |
| Usage | Portable water distribution, handling corrosive fluids in industries |
| Features | Corrosion resistant, Easy install, Hot & cold, Low bacterial, Thermal resistant, Durable material |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1986
Working Days
Friday To Wednesday
GST NO
24AAACO2475L1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACO2475L1ZC
Rajkot, Gujarat
Managing Director
Mr Sumit Sanghvi
Address
Plot No.1 - 8/B, Old National Highway, Village : Bamanbore, Rajkot, Gujarat, 363520, India
Report incorrect details











































