
Cpvc Pipe
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Kishan
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-110mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15777 |
| Usage | Hot and cold water distribution systems, chemical handling, industrial applications |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Easy installation, Long lasting, Chemical resistant |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Supply Ability | as per Requirment Per Day |
| Delivery Time | As per order Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard Packaging |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Western Europe, Middle East, Africa, Asia, Central America, Eastern Europe, North America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Bhavesh S Shah
Address
N/63, Satellite Tower, Opp. Mansi Complex, Satellite, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
Report incorrect details

































