
Cpvc Pipe
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Radha Steel Tubes
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 20-50mm |
| Pressure Rating | 100-200psi |
| Temperature Rating | 80-100°C |
| Standards | ASTM D2665 |
| Usage | Plumbing, Irrigation, Industrial applications |
| Features | Smooth inner wall, Lightweight, Flexible, Easy jointing, Strong, Durable |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Corrugated boxes packaging and customization also available in packing terms. |
| Main Domestic Market | Delhi, Haryana, Uttar Pradesh |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Shyam Chandak
Address
Plot No-4/4, Prakash Industrial Estate, Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
Report incorrect details


































