
Cpvc Pipe Bonding
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5
Brand Name :
Supergrip
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Material | Solvent cement |
| Sizes | 20-1000ml |
| Standards | ASTM F-493, D-2846 |
| Application | CPVC pipes |
| Temperature | 17-46°C |
| Max Temp | 93°C |
| Features | Strong grip, High pressure, High temperature, ASTM compliant, Low VOC, Easy application, Durable joints |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Others, Western Union, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Packaging Details | According to Products |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACCS3927P1ZT
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCS3927P1ZT
Thane, Maharashtra
Sales Manager
Mr Pavan Kumar
Address
119, Vardhaman Complex, Gokul Nagar, LBS Road, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400601, India
Report incorrect details

































