
Cpvc Pipe - High-quality Durable Material, Zero Damage Storage, Wide Variety Of Options
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Red |
| Size Range | 20-150mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15100 |
| Usage | Hot and cold water plumbing, chemical transfer, industrial applications |
| Features | Corrosion resistant, High pressure, Durable pipes, Easy installation, Long lifespan |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 15-20 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Domestic Market | Karnataka |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CVS Trading Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from CVS Trading Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Partner
Mr. C. J. Balaji
Address
No. 29/1, M.R.R. Road, Godown Street, Near City Market, Bengaluru, Karnataka, 560002, India
Report incorrect details



































