
Cpvc Pipe - Durable Thermoplastic Solution | Easy Installation, Robust Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | White |
| Size Range | 20-200 mm |
| Pressure Rating | 10-20 bar |
| Temperature Rating | 90°C |
| Standards | ASTM D1785 |
| Usage | Hot and cold water distribution systems, industrial applications |
| Features | Easy installation, Robust design, High pressure, Corrosion resistant, Long lasting |
| Payment Terms | Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Features:
Easy installation
Robust design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dewan Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Dewan Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Marketing Manger
Mr. Kamlesh Joshi
Address
212 Cosmo Complex, Near Mahila College Chowk, Sadar, Rajkot, Gujarat, 360440, India
Report incorrect details


































