
Cpvc Pipe - High Durability, 3 Inch Diameter | Expert-designed, Quality Checked
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 15-50 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15771 |
| Usage | Hot and cold water distribution systems, chemical processing, and industrial applications |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Long lasting, Easy install, Chemical resistant, Heat resistant, Durable pipes |
| Sample Available | Yes |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AATFP8699M1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFP8699M1ZY
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Kishan Trambadia
Address
71, Parishikhar Estate Part-2, Nr. Ramol Toll Plaza, S.P Ring Road, Ramol, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
Report incorrect details










































