
Cpvc Brass Tee For Plumbing Pipe Fitting
Price: 66.08 INR / Piece
(56.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
100.00 INR / Piece
Weight :
120.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
200
In Stock
Product Specifications
| Color | Off White |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Industry standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | Austro |
| Shipping Type | free |
| Moq | 200 |
| MRP | 100.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 9.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 200 Piece/Pieces |
| Color | Off White |
| Pkg Box Breadth | 6.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 1000 |
| Returnable | No |
| Mop | 200 |
| Price | 56.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 7.00 cm |
| Currency | INR |
| Weight | 120.00 Gram |
| Minimum Order Quantity | 200 |
| Minimum Ordered Packs | 200 |
Product Overview
Key Features
Corrosion-resistant brass material.
Easy to install and connect.
Suitable for hot and cold water systems.
Provides leak-proof connections.
Compatible with CPVC and brass fittings.
Available in various sizes.
Ensures long-term durability.
Resistant to high temperatures.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from AUSTRO PLASTIC INDUSTRIES LLP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36ABGFA3856P1ZW
Certification
ISO 9001:2015 company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ABGFA3856P1ZW
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Abhishek Patawari
Members since
6 Years
Address
Shed No. 64-B, IDA Mallapur, Nacharam, Medchal - Malkajgiri, Hyderabad, Telangana, 500076, India
Report incorrect details






























