
Cpvc Brass Fta - Application: Structure Pipe
Price: 41.30 INR / Piece
(35.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
41.30 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC And Brass |
| Shape | Round |
| Usage | Structure Pipe |
| Diameter | 2 Inch (in) |
| Usage & Applications | Pipe Fitting |
| Features | Strong, Durable |
| Fittings | Brass FTA Fitting |
| Color | Off White |
| Application | Structure Pipe |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | BOX |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Weight | 50.00 Gram |
| MRP | 41.30 INR |
| Stock Quantity | 1000 |
| Price | 35.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 20.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Off White |
| Mop | 1000 |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1000 Piece/Pieces |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Breadth | 5.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
Product Overview
Key Features
| Material | CPVC And Brass |
| Size/ Diameter | 2 Inch (Diameter) |
| Adapter type | FTA |
| Brand | AR INDUSTRIES |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Color | White |
| Hardness | 55 Shore A |
- ASTM
- D-2846
- It is designed with the pioneered technology to procure a peerless and idiosyncratic brass FTA product along with valuable features. It issturdy, strong and perfectly designed to resist corrosion. It demands low maintenance and offers cost effective performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details

























