
Cptcpt-g Pro Torque
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Operation Mode | Manual & Automatic |
| Power Rating | 450 Watts |
| Size | Standard |
| Tool Type | Electric Torque Wrench |
| Noise Level | <85 dB |
| Speed Setting | Other, 3 Speed Levels |
| Features | Precise Torque Setting, Overload Protection, Ergonomic Grip |
| Motor Type | Universal Motor |
| Product Type | Professional Torque Tool |
| Material | High-grade Alloy Steel |
| Application | Industrial Assembly, Automotive Repair |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Input Power | 450 W |
| Rated Voltage | 220 - 240 V |
| Power Source | Corded Electric |
| Variable Speed | Yes |
| Dimension (L*W*H) | 210 x 70 x 260 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Color | Yellow/Black |
| Usage | Fastening & Torque Setting |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1956
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAFM3750H1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFM3750H1ZF
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Rishi S. Khanna
Members since
17 Years
Address
153, Narayan Dhuru Street, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
digital torque wrench in Mumbai
Report incorrect details


































