
Cpr Manikin By Mayalab Instrument
Price: 7316.00 INR / Piece
(6200.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
7500.00 INR / Piece
Weight :
5.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Function | Educational Training |
| Shape | Human Body |
| Equipment Type | CPR Manikin |
| Condition | NEW |
| Material | Rubber |
| Size | Standard |
| Packaging Type | Carton Box |
| Color | Skin |
| Use | Medical Institution, Hospital |
| Lighting Type | LED |
| Suitable For Use | CPR Training |
| FOB Port | DELHI |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 55.00 cm |
| Pkg Box Height | 55.00 cm |
| Stock Quantity | 105 |
| Brand Name | MAYALAB |
| Price | 6200.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Shipping Rate | 850.00 |
| Currency | INR |
| MRP | 7500.00 INR |
| Weight | 5.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Color | Skin |
| Pkg Box Length | 60.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
They are used for CPR training, healthcare professionals instruction, disaster practice and much more.
EMS Safety offers a wide range of manikins for all your training needs.
Realistic chest rise.
Accurate compression depth.
Head tilt simulation.
Durable, lifelike material.
Disposable airways.
Feedback indicators.
Portable design.
Adult/child options.
Easy to clean.
Company Details
Microscope, magnifying glass lamp,centrifuge macine,stirrer ,microtome,moisture meter, lab glass ware , antomical model,scientific & medical research ,education kit equipments manufacture and supplier .
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06EKTPK9532G1ZM
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06EKTPK9532G1ZM
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Rajesh Kumar
Members since
5 Years
Address
House No - 108, Milap Nagar, Vill Nanhera Post Office, Kuldeep Nagar, Ambala Cantt, Haryana, 133004, India
Report incorrect details






















