
F&p Icon Auto - Advanced Auto-adjusting Cpap Machine | Thermosmart Humidity, Sensawake Technology, Stylish Design, Compact Footprint, Flexible Data Options
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CPAP Device |
| Dominant Color | Silver |
| Pressure Range | 4-20 cmH2O |
| Weight | 2 kg |
| Dimensions | 15x15x10 cm |
| Power | AC 100-240V |
| Compliance | CE, FDA |
| Usage | Treats sleep apnea, improves sleep quality and reduces daytime fatigue |
| Features | Auto-adjusting pressure, SensAwake Technology, Quiet operation, Compact design, Data communication |
Product Overview
Key Features
The F&P ICONa c Auto is the fully featured Auto CPAP which combines all of Fisher & Paykel Healthcarea s leading clinical technologies including our advanced Auto-adjusting algorithm and SensAwakea c Technology.
The F&P ICON Auto DELIVERS:
a c ThermoSmart Technology for more humidity and comfort
a c Auto-adjusting pressure for personalized treatment during sleep
a c SensAwake Technology to respond to waking moments
a c Info Technologies for flexible data communication options
a c Contemporary and stylish design for bedroom appeal
a c Forward facing clock with customizable AlarmTunes
a c Compact footprint including humidifier and power supply
a c Combined smart technologies.
Auto-adjusting Pressure
The versatile Auto CPAP device can be used as a titration and long-term solution for your patients. The flow-based auto-adjusting algorithm detects and effectively responds to flow limitation, hypopnea and apnea.
The Auto can be used to assist patients experiencing the following:
a c Pressure intolerance
a c Pressure requirements greater than 10cmH2O
a c REM or positional OSA
a c Incomplete laboratory titration
a c Planned weight changes (e.g. future bariatric surgery)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Health Mantra India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Medical Equipment from Health Mantra India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
CEO
Mr. Ashish Bhutada
Address
407, 5th A main, Classic Layout, Begur Road, Near P.K Kallayanam Mandap, Bengaluru, Karnataka, 560068, India
Report incorrect details






























