
Cp600 Eco Human Machine Interface - Application: Industrial Process Control
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Unit
In Stock
Product Specifications
| Application | Industrial process control, Machine operation |
| Remote Control | Yes |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight | Approx. 1.1 kg |
| Screen Size | 7 inch (16:9), 800 480 pixels |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Processor Type | ARM Cortex-A8, 600 MHz |
| Sensor Type | Digital/Analog Input compatible |
| Connectivity Type | Ethernet, USB Host, RS232/RS485 Serial |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Control Type | Touch Screen |
| Features | High brightness LED backlight, data logging, user-friendly configuration |
| Cable Length | Standard 2 meters |
| IP Rating | IP66 (front), IP20 (rear) |
| Material | ABS Plastic, Polycarbonate front panel |
| Power | 24V DC (typical), max. 10W |
| Temperature | Operating: 0C to +50C, Storage: -20C to +70C |
| Voltage | 24V DC |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
AR ELECTRICALS & AUTOMATION SYSTEM is a customer-driven, solutions-focused company with the breadth & depth of experience to cover every aspect of industrial automation. We are well known & reliable supplier & manufacturer of qualitative assortment of VFD & PLC panel, Servo drive & motor system, Motor Control Center (MCC) Panel, Power Distribution Board Panel, AC & DC Drive, Operator Interface (HMI), SCADA System, Industrial Ethernet Switches, Routers, Remote access module, Programmable Encoders, etc.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09BWAPS7709D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BWAPS7709D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Amit Kr. Singh
Members since
1 Years
Address
G-123, Sector-63, Noida, Uttar Pradesh, 201307, India
Report incorrect details





















