
Cp1l Micro Plc - Battery Backup, Dc Input, Real-time Clock, 10 Built-in I/o, 120-240 Vac Relay Output, Usb Communications, Modular Expansion Capability
Price: 29500.00 INR / Box
(25000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
30000.00 INR / Box
Weight :
0.87 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Built-in Ethernet, built-in USB, high-speed counters, pulse outputs, expandable I/O |
| Power Supply | DC |
| IP Rating | IP20 |
| Usage | Industrial Automation |
| Processor Speed | 0.6 I1/4s/step (basic instructions) |
| Interface | USB, RS-232C, Ethernet |
| Response Time | Input ON to PLC: max. 10ms |
| Display Type | Other, LED status indicators |
| Output | 12 Digital transistor outputs |
| Input | 18 Digital inputs |
| Components | CPU unit, input/output terminals, communication ports |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Color | Black |
| Sensors Specification | Compatible with digital sensors |
| Power Source | External DC Power |
| Product Type | Micro PLC |
| Application | Automation machinery, process control, conveyors |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Supply Voltage | 20.4 to 26.4V DC |
| Size | Compact |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 90 x 60 mm |
| Function | Programmable Logic Controller for automation control |
| Weight | Approx. 500g |
| Current Rating | Inputs: 4mA max per point |
| Capacity | 8,000 steps (program capacity) |
| Thickness | Standard PLC body |
| Frequency | DC, not applicable to frequency |
| Pkg Box Height | 9.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 1000 |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 14.00 cm |
| Color | Black |
| Unit Type | Box/Boxes |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Omron |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 19.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 30000.00 INR |
| Weight | 0.87 Kilogram |
| Product Unit | 1 Box/Boxes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Concept Automation Technologies is known in the market as one of the leading exporter, importer, trader, and supplier of quality products including PLC Programmable Controllers, Programmable Controllers, Servo Drives VFD, Fuji Frenic Ace AC Drive, Interface Module, and more. We provide customized trade solutions for industrial automation goods from reputable manufacturers like Siemens, among others. Our knowledgeable staff listens to what our customers need, provides expertise, and helps them choose the best system and product. Our goal is to be a key player in the worldwide engineering automation system supply chain. Additionally, we promise to provide contentment to all the clients that associate with us.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ASYPC3254A1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ASYPC3254A1Z0
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Gaurang Mahendrabhai Chavda
Members since
3 Years
Address
D-303, Titanium Business Park, Makarba Road, Makarba, Ahmedabad, Gujarat, 380051, India
omron logic controller in Ahmedabad
Report incorrect details



















