
Cp1h-x40dt-d Omron Plc - Advanced High-speed Compact Plc With Usb, Battery Backup, 4 High-speed Counters, 2 Digit Display, Real-time Clock | Ideal For Multi-axis Positioning Control
Price: 53100.00 INR / Box
(45000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
54000.00 INR / Box
Weight :
0.56 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Components | CPU, Inputs, Outputs, Communication Port(s) |
| Sensors Specification | Compatible with NPN/PNP sensors (digital inputs) |
| Color | Black / Dark Grey |
| Interface | USB, RS-232C, Optional RS-485, Ethernet (via expansion) |
| Output | 16 transistor (sinking/sourcing) outputs |
| Features | Built-in 4-axis pulse output, expandability up to 160 I/O, fast processing, multiple communication ports |
| Operating Temperature | 0 to 55AdegC |
| Power Supply | 24V DC external supply |
| Processor Speed | Fast execution, approx. 0.1I1/4s/step |
| Input | 24 digital inputs |
| Response Time | Input response approx. 0.2ms, output response 0.1ms |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
| IP Rating | IP20 (Panel-mounted) |
| Usage | Industrial Automation, Machine Control |
| Power Source | DC powered |
| Product Type | PLC CPU Unit |
| Application | Factory Automation, Equipment Control, Packaging, Assembly Lines |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Supply Voltage | 20.4 to 26.4 V DC |
| Size | Compact |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 100mm x 85mm (approx.) |
| Function | Programmable Logic Controller (PLC) for industrial automation and control |
| Weight | Approx. 550 g |
| Thickness | Standard compact design |
| Current Rating | Approx. 0.8A (at 24V DC supply) |
| Capacity | 20k steps program capacity |
| Frequency | Internally timed, not frequency dependent |
| Weight | 0.56 Kilogram |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Unit Type | Box/Boxes |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 45000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 14.00 cm |
| Pkg Box Length | 17.00 cm |
| Color | Black / Dark Grey |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 1000 |
| Brand Name | Omron |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Box/Boxes |
| MRP | 54000.00 INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Concept Automation Technologies is known in the market as one of the leading exporter, importer, trader, and supplier of quality products including PLC Programmable Controllers, Programmable Controllers, Servo Drives VFD, Fuji Frenic Ace AC Drive, Interface Module, and more. We provide customized trade solutions for industrial automation goods from reputable manufacturers like Siemens, among others. Our knowledgeable staff listens to what our customers need, provides expertise, and helps them choose the best system and product. Our goal is to be a key player in the worldwide engineering automation system supply chain. Additionally, we promise to provide contentment to all the clients that associate with us.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ASYPC3254A1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ASYPC3254A1Z0
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Gaurang Mahendrabhai Chavda
Members since
3 Years
Address
D-303, Titanium Business Park, Makarba Road, Makarba, Ahmedabad, Gujarat, 380051, India
omron logic controller in Ahmedabad
Report incorrect details


















