
Ceiling Mount Uap-ac-lr
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model Number | UAP-AC-LR |
| Dimensions | 175.7 x 175.7 x 43.2 mm |
| Wireless Security | WPA/WPA2 |
| Mounting | Ceiling/Wall |
| Operating Temperature | 10-70°C |
| Ethernet Port | 10/100/1000 |
| Power | 802.3af/at PoE |
| Weight | 315 g |
| Usage | Provides long-range Wi-Fi coverage for indoor environments. |
| Features | Wireless Access, Long Range, Ceiling Mount, Easy Install, High Performance, Secure Network |
| Product Type | Ceiling Mount UAP-AC-LR |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
BrandUbiquiti
Model NumberUAP-AC-LR
Dimensions175.7 x 175.7 x 43.2 mm (6.92 x 6.92 x 1.70")
Wireless securityWep, wpa psk, wpa enterprise (wpa/wpa2,tkip)
BssidUp to 8 per radio
MountingWall/ceiling (kits included)
Operating temperature10 to 70 degree c
Operating humidity5 to 95% non condensing
Vlan802.1q
Advanced qosPer user rate limit
WmmVoice, video, best effort, and background
Networking interface(1) 10/100/1000 Ethernet port
Weight with mounting kits240 g (8.5 oz) 315 g (11.1 oz
ButtonsReset
Power method802.3af/a poe 24v passive poe (pairs 4, 5+; 7, 8 return)
Power supply24v, 0.5a gigabyte poe adapter
Power saveSupported
Maximum power consumption6.5w
Wi-fi standards802.11 a/b/g/n/ac
Note: Price includes GST
Company Details
Established in the year 2002 at Ahmedabad (Gujarat, India), we Zen Exim Pvt. Ltd. are an eminent Distributor and Trader of an excellent quality range of Indoor Access Point, Outdoor Access Point And Router, Network Switch, Ethernet Switch, etc. We are a renowned firm and we source products from the reliable market vendors which can be availed from us at reasonable prices.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
35
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACZ1599C1ZD
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACZ1599C1ZD
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Abhishek Sharma
Address
2nd Floor, Shakti 404, Opp. Gurudwara, SG Highway, Ahmedabad, Gujarat, 380054, India
Network Communications in Ahmedabad
Report incorrect details
























