




Ceiling Mount Occupancy Sensor - Accuracy: 100 %
Price: 1652.00 INR / Set
(1400.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1652.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Consumption | 0.5W Watt (W) |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Signal Type | Other |
| Wireless | Yes |
| Response Time | 0.1 Seconds |
| Operating Temperature | -20~+40 Celsius (oC) |
| Sensor Type | Motion Sensor |
| Product Type | Motion Sensor |
| Material | ABS Plastic |
| Input | 220-240V/AC |
| Output | 240V/AC |
| Function | It can work in the ambient light less than 3LUX when it is adjusted on the 3 position (min). As for the adjustment pattern, please refer to the testing pattern. |
| Usage | Smart home lighting, Office automation, Retail spaces |
| Accuracy | 100 % |
| Weight | 150 Grams (g) |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50/60Hz Hertz (HZ) |
| Rated Current | 0.5W Watt (w) |
| Delivery Time | 3 Days |
| Price | 1400.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 6.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 1652.00 INR |
| Weight | 150.00 Gram |
| Pkg Box Height | 12.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 6.00 cm |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | 1 LEAP |
| Shipping Type | actual |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 5000 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
1 LEAP Technologies started operating with the aim of dedicating its services to energy conservation. The company has a passion to make the country and its people energy efficient by providing the solution to save a huge amount of energy through number of alternative methods. Company understands its responsibility that the consumers, both the individuals and companies, get right energy solutions. As a consequence of untiring and focused approach towards energy efficiency, the company today manufactures wide range of products with the state-of-the-art technology. These products include energy saving sensor, Street Light System, Water Automation System Parking Light System, Automation Products, Microwave Sensor, etc. The company boasts of a highly professional team of technicians who know the use of the latest technologies in manufacturing of the energy saving products. This ensures maximum customer satisfaction as the products last long and continues to offer value for money.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company, Producer
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AMGPM6052L2ZQ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AMGPM6052L2ZQ
New Delhi, Delhi
Sales Manager
Mr Rakesh Sharma
Members since
1 Years
Address
D-5-20, Vashist Park, New Delhi, Delhi, 110046, India
Report incorrect details


























