
Ceiling Mount Antennas - Premium Raw Material, Optimized For Indoor Coverage | Sturdy Design, Durable Performance, Long Service Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Diameter | 150mm |
| Frequency Range | 2.4-2.5GHz |
| Gain | 5dBi |
| Impedance | 50 ohms |
| Usage | Indoor signal enhancement in residential and industrial settings |
| Weight | 0.5kg |
| Connector | SMA |
| Features | Wide coverage, Easy install, Signal boost, Durable design, Cost effective |
Product Overview
Key Features
We bring forth for our clients a broad array of high quality Ceiling Mount Antennas. These antennas are highly demanded in the industrial as well as residential areas to provide coverage for indoor to enhance weak signal. Offered antennas are manufactured using optimum quality raw material and advanced technology. Also, these Ceiling Mount Antennas are checked on various quality parameters and are offered at market leading price to the clients.
Features:
-
Sturdy construction
-
Optimum performance
-
Durability
-
Long service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, WAVETECH TELECOM PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Telecommunication Equipment from WAVETECH TELECOM PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AABCW3280C1ZF
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AABCW3280C1ZF
Bengaluru, Karnataka
Director
Mr Srinivas Raju
Address
No-12, Sumuka Enclave, Herohalli, Near Kle Law College, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
antenna in Bengaluru
Report incorrect details






































