
Ceiling Fan Regulator - Capacitor Based Design | Energy Saving, No Humming Sound, High Performance, Unique Aesthetics, And Affordable Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Dimensions | 8x8 cm |
| Speed Settings | 5 |
| Voltage | 230V |
| Current | 5A |
| Wattage | 1500W |
| Capacitance | 1.5uF |
| Features | Easy Operation, High Performance, Power Saving, Energy Saving, Quiet Operation, Affordable Price, Durable Design, Easy Installation |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CARLOS ELEC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Products & Components in bulk from CARLOS ELEC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
8
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAGPG6108F1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAGPG6108F1Z2
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Parveen Kumar
Address
54/C-7, Rama Road Industrial Area, Near Shivaji Marg, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details































