
Ceiling Fan Capacitors By Elco Sales Corporation
Price: 200 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacitance | 1.5µF |
| Voltage rating | 450V |
| Temperature range | -40°C to +85°C |
| Dimensions | 25mm x 30mm |
| Material | Metallized Polypropylene |
| Lead type | Axial |
| Tolerance | ±5% |
| Features | High efficiency, Long life, Durable, Reliable, Cost-effective, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ELCO SALES CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Capacitors in bulk from ELCO SALES CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1985
GST NO
07AAAFE1686Q1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAFE1686Q1ZZ
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
PARTNER
Mr. S P Arora
Address
D-191, Flatted Factory Complex, Okhla, Phase-III, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details





































