
Cctv Switched Mode Power Supply - 12v Dc, 5 Amp Capacity | Rugged Metal Body With Powder Coating, Low Power Consumption
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 170-270VAC |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Current | 5 AMP |
| Power | 60W |
| Frequency | 50-60Hz |
| Max Temperature | 70°C |
| Usage | CCTV cameras and LED strips |
| Features | Compact design, Low power, Durable, Reliable, Easy operation |
Product Overview
Key Features
Features:
Easy to operate
Very low power consumption Rugged metal body with powder coating+
For CCTV cameras and LED strips
Specifications:
Input Voltage: 170 -270 V-AC
Output: 12V a DC
Capacity: 5 AMP
Frequency: 50-60 Hz
Power: 60 W
Temperature: 70 degree Celsius max
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, POWER PLUS INDIA ENT. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Security Equipment from POWER PLUS INDIA ENT. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
35
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AFAPS2236P1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AFAPS2236P1Z8
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Dixit Shah
Address
2nd Floor, Orchid Mall, Ahmedabad, Gujarat, 380059, India
cctv smps in Ahmedabad
Report incorrect details






























