
Cctv Inspection Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | CMOS |
| Resolution | 1080p |
| Lens | 2.8mm |
| IR LEDs | 36 |
| Power | 12V DC |
| Material | Plastic |
| Usage | Pipe and sewer inspections, building assessments |
| Weight | 500g |
| Dimensions | 100mm diameter |
| Operating Temp | 0-40°C |
| IP Rating | 66 |
| Features | Clear images, Easy setup, Remote viewing, Durable design, Wide viewing angle, Night vision |
Company Details
SENGUPTA TRADING, Registered in 2014 at Kolkata in West Bengal, is a leading service provider of Surveillance Equipment in India. SENGUPTA TRADING is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Surveillance Equipment, SENGUPTA TRADING has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Camera Surveillance System, Cctv Dvr System, Cctv Inspection Camera, etc.
Focusing on a customer-centric approach, SENGUPTA TRADING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from SENGUPTA TRADING at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, SENGUPTA TRADING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from SENGUPTA TRADING at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Trading Company
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Atindra Sen Gupta
Address
8/1B , Ghoshpara Kalimandir, Talpukur Road, Sarsuna, Kolkata, West Bengal, 700061, India
Surveillance Equipment in Kolkata
Report incorrect details




















