
Cct Laser Barcode Scanner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Scan Speed | 100 scans/sec |
| Read Range | 150mm |
| Min. Read Size | 0.1mm |
| Trigger Life | 1,000,000 |
| Cable Life | 320,000 |
| Drop Resistance | 1.2m |
| Usage | Retail, warehouse, inventory management, and other general applications |
| Features | Lightweight, Ergonomic design, Durable, Fast scan, Long range, Sunlight readable |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Trigger: 1,000,000 times
Cable: 320,000 times (90A )
Drop: 1.2 meter
Salient features:
Light weight, ergonomic design
General purpose reader - a single device
Covering the broadest range of application
Durable - without any moving parts to wear out
100 scans per second and working range from contact to 150mm on medium density barcodes
Excellent scanning performance starting at 0.1mm (4 mil)
Readable under sun light
Reliability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LOGICAL SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Barcode Stickers & Equipment from LOGICAL SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
17
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAQPG2838J1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAQPG2838J1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Peeyush Gupta
Address
Khasra No - 165, Rithala Industrial Area, Delhi, Delhi, 110085, India
laser scanner in Delhi
Report incorrect details






































