
Ccs Amt - Biocompatible Polymer, 50 X 75 Mm, Gray | Skin Regeneration, Reduced Risk, Cost-effective, Simple Process, Improved Outcome
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Medical Device |
| Dominant Color | Gray |
| Material | Biocompatible polymer |
| Dimensions | 50 x 75 mm |
| Capacity | 50 ml |
| Sterility | Sterile |
| Usage | Vitiligo, burns, acne, rhytids, dermal depressions treatment |
| Weight | 100 g |
| Features | Skin regeneration, Reduced risk, Cost-effective, Simple process, Improved outcome |
Product Overview
Key Features
CCS-AMTC is an innovative clinical solution in the treatment of VITILIGO, BURNS, ACNE TREATMENT, FACIAL RHYTIDS and DERMAL DEPRESSIONS that harnesses the skina s regenerative qualities for a simple, safe, time- and cost-effective process.
Our technology reduces required donor skin harvesting area while improving functional outcome in injuries of varying indications.
Reducing the donor site area reduces the risks associated with donor skin harvesting. Reduction of donor skin harvesting ultimately benefits all patients faced with the potential need for auto-grafting.
The autologous cell suspension prepared using CCS-AMTC has shown to be effective in many ways:
The autologous Melanocyte preparation can be used for Vitiligo and Burns.
The autologous Fibroblast preparation can be used for Acne Treatment, Facial Rhytids and Dermal Depressions.
In deep burns the autologous suspension can be used in combination with meshed autografts.
The autologous suspension used alone in areas limited to partial-thickness injury, achieves primary closure in a timeframe comparable to conventional autografting.
The minimal donor site requirement changes the risk profile of early surgical intervention for closure of burns of indeterminate depth.
Treating donor site with the autologous suspension stimulates regeneration of donor skin for re-harvesting.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Cyonics Cyto Solutions Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical, Diagnostic & Hospital Supplies in bulk from Cyonics Cyto Solutions Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Manager
Mr. Srikanth Boga
Address
Plot No. 47 & 48, Survey No. 186/1, Phase V, Cherlapally, Navodaya Indries Colony, Hyderabad, Telangana, 500051, India
Medical, Diagnostic & Hospital Supplies in Hyderabad
Report incorrect details




















