
Ccd Co2 Laser Cutting Machine - Applicable Material: Acrylic
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Y axis Transmission | 900mm |
| Laser Type | Co2 |
| Power Supply | 130W |
| Weight | 450-500 kg Kilograms (kg) |
| Marking Speed | 500 |
| X axis Transmission | 1300mm |
| Design | Standard |
| Working Temperature | 5-35AdegC Celsius (oC) |
| Laser Wave Length | 10640 |
| Condition | New |
| Engraving Area | 1300 x 900 mm Square Millimeter (mm2) |
| CNC | Yes |
| Applicable Material | Plastic, Leather, MDF, Paper, Rubber, Wood, Acrylic, Metal |
| Dimensions | 2000 x 1500 x 1200 mm Millimeter (mm) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 - 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | SHAILAARTI LASER |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We Shailaarti Laser, Ahmedabad Specialize in Manufacturing Laser Marking Machine and Laser Cutting Machine. Shailaarti Laser has started with an aim to provide Good Quality Machine at a Reasonable Price & Best Serivces.So far what we have aimed has achieved and were able to provide machine with good qualtiy, price and service. We have already installed our Laser Marking Machine in almost every part of India. We are also proud to announce that most of our customers are satisfied with our commitments and have place repeated orders to us.We sincerely thank our customer to show interest and keep trust on us.Thank You. Shailendra Singh(M) /Email:
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
2
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24APRPM8139E1ZL
Payment Mode
Wallet & UPI, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24APRPM8139E1ZL
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Shailendra
Members since
2 Years
Address
B No - F /302, Near Dharti Crystal, Chandkheda, Ahmedabad, Gujarat, 382424, India
Engraving Equipment in Ahmedabad
Report incorrect details













